10k Race Results…

Here are the results from the 10k Hop for Hope 2019

Hop for Hope 10K – Kimberly Walton Foundation AWARDS LIST

          ********** FEMALE OVERALL   RESULTS **********

Place Name S Age City St Finish Pace
===== ======================= = === ================== == ======= =====
1 Shannon Collins F 35 46:22 7:29
2 Carly Bailey F 33 52:43 8:31
3 Allison Jeric F 38 52:46 8:31

           ********** MALE OVERALL   RESULTS **********

Place Name S Age City St Finish Pace
===== ======================= = === ================== == ======= =====
1 Andy Feltman M 17 37:41 6:05
2 Gary Franks M 35 37:51 6:07
3 Eric Levine M 31 39:53 6:26

             **********  AGE GROUP  RESULTS **********

         ********** FEMALE   AGE GROUP:  1 - 99 **********

Place Name S Age City St Finish Pace
===== ======================= = === ================== == ======= =====
1 Amanda Somerville F 34 57:43 9:19
2 Sarah Harland F 20 59:29 9:36
3 Marie Schmidt F 32 59:29 9:36
4 Alyse Poda F 31 1:00:11 9:43
5 Jess Raimondo F 99 1:01:49 9:59
6 Stacey Hiller F 46 1:02:16 10:03
7 Isabella Morelli F 25 1:02:43 10:07
8 Emily Van Vranken F 27 1:03:26 10:14
9 Ellen Budd F 52 1:04:19 10:23
10 Lacey Miller F 24 1:06:42 10:46
11 Marianna Arvidson F 56 1:07:29 10:54
12 Jade Collins F 32 1:07:46 10:56
13 Joanna Salvatori F 47 1:07:50 10:57
14 Genau Saxon F 41 1:07:58 10:58
15 Emily Mellie F 26 1:08:36 11:04
16 Alyssa Goist F 34 1:10:36 11:24
17 Phyllis Poulson F 59 1:12:01 11:37
18 Shannon Siwicki F 39 1:12:04 11:38
19 Heather Suvak F 39 1:12:58 11:47
20 Marilyn Backus F 59 1:13:17 11:50
21 Gina McGuire F 44 1:14:09 11:58
22 Emily Ladich F 25 1:15:54 12:15
23 Kara Pietrowski F 46 1:17:18 12:29
24 Jone Carpenter F 99 1:19:48 12:53
25 Julie Partin F 50 1:19:50 12:53
26 Julie Gabella F 37 1:21:30 13:09
27 Misty Goodspeed F 30 1:34:43 15:17

          ********** MALE   AGE GROUP:  1 - 99 **********

Place Name S Age City St Finish Pace
===== ======================= = === ================== == ======= =====
1 John Francis M 56 43:03 6:57
2 Aaron Locke M 40 44:14 7:09
3 Paul Gerhardstein M 36 45:05 7:17
4 Mark Rogenski M 48 48:11 7:47
5 Israel Pugliesi M 46 48:26 7:49
6 Michael Feltman M 52 48:41 7:52
7 Clark Schreiber M 69 50:22 8:08
8 George Beckham M 61 51:24 8:18
9 Tim Powell M 58 54:21 8:46
10 Ron Fekety M 49 57:07 9:13
11 Joe Buchtinec M 24 58:31 9:27
12 Alexander Kaglic M 35 58:46 9:29
13 Chris Gaertner M 59 1:04:39 10:26
14 Brad Schuman M 37 1:09:28 11:13
15 Nathan Newman M 99 1:09:28 11:13

5k Race Results…

Here are the results from the Hop for Hope 2019 5k race.

        ********** Hop for Hope 5K  AWARDS LIST **********

          ********** FEMALE OVERALL   RESULTS **********

Place Name S Age City St Finish Pace
===== ======================= = === ================== == ======= =====
1 Leslie Henny F 26 20:41 6:41
2 Nicole Rinaldi F 22 23:09 7:29
3 Laney Harner F 17 23:32 7:36

           ********** MALE OVERALL   RESULTS **********

Place Name S Age City St Finish Pace
===== ======================= = === ================== == ======= =====
1 Mark Bucciere M 30 19:13 6:12
2 Damon Furukawa M 15 20:46 6:42
3 Adam Chase M 16 20:52 6:44

             **********  AGE GROUP  RESULTS **********
         ********** FEMALE   AGE GROUP:  1 - 99 **********

Place Name S Age City St Finish Pace
===== ======================= = === ================== == ======= =====
1 Tracey Evans F 58 26:04 8:25
2 Keri Tomechko F 17 26:09 8:27
3 Alexa Furukawa F 17 26:12 8:28
4 Erin Rogers F 31 26:47 8:39
5 Angelina Mills F 19 27:02 8:44
6 Laney King F 15 27:09 8:46
7 Jakie Kucek F 99 27:46 8:58
8 Chase Heijnen F 16 29:36 9:33
9 Stephanie Miker F 37 29:56 9:40
10 Erin Petty F 38 30:25 9:49
11 Amy Furukawa F 47 30:59 10:00
12 Sara Harris F 32 31:00 10:00
13 Laura Flegelist F 99 31:17 10:06
14 Erica Brice F 99 31:24 10:08
15 Amanda Beale F 99 31:36 10:12
16 Madison Dobbins F 13 33:05 10:41
17 Hailey Woolverton F 99 33:16 10:44
18 Addison Yohman F 99 33:23 10:47
19 Jeanna Dupree F 41 33:25 10:47
20 Jennifer Kandel F 44 33:45 10:54
21 Stacie Novelli F 31 34:31 11:09
22 Annette Gottuso F 99 34:34 11:10
23 Lisa Pardi F 99 34:39 11:11
24 Samantha Smith F 25 34:41 11:12
25 Kelly Kuzior F 34 34:49 11:14
26 Kori Sepp F 24 34:52 11:15
27 Alison Smith F 66 35:08 11:20
28 Ally Brode F 29 35:44 11:32
29 Natalie Partin F 19 36:00 11:37
30 Elizabeth Neumann F 60 36:08 11:40
31 Nikki Huffman F 45 36:29 11:47
32 Ashley Summers F 99 36:33 11:48
33 Tammy Keen F 57 36:43 11:51
34 Nikki Viar F 43 37:18 12:02
35 Jill McCauslin F 61 37:31 12:07
36 Tara Stroh F 36 37:32 12:07
37 Melissa Fortune F 33 37:40 12:10
38 Mary Fox F 67 38:09 12:19
39 Carrie Harviel F 37 38:14 12:20
40 Paula Howard F 25 38:57 12:34
41 Katelyn Lawer F 25 40:10 12:58
42 Rebekah Newcomer F 23 40:13 12:59
43 Krista Dobbins F 42 40:26 13:03
44 Christy Plesz F 28 41:54 13:31
45 April Pignato F 61 45:46 14:46
46 Clementina Aiyudu F 32 46:46 15:06
47 Krysta Kluska F 30 47:40 15:23
48 Cindy Ables F 53 48:39 15:42
49 Beth Judy F 39 51:16 16:33
50 Amy Shick F 99 51:17 16:33
51 Jennifer Petruzzi F 99 53:43 17:20
52 Karen Ruffus F 54 54:40 17:39
53 Maureen Bennett F 52 54:41 17:39
54 Emily Kessler F 26 57:02 18:24
55 Emily Williams F 24 57:03 18:25
56 Paulette Branch F 46 57:26 18:32
57 Debbie Williams F 68 58:15 18:48
58 Pamela Hood Withrow F 67 58:17 18:49
59 Alexis Brady F 9 1:01:49 19:57
60 Bill Jerome F 71 1:02:03 20:01
61 Emily Hickey F 99 1:02:09 20:03
62 Beth Robinson F 58 1:05:06 21:00
63 Sarah Robinson F 28 1:05:57 21:17

          ********** MALE   AGE GROUP:  1 - 99 **********

Place Name S Age City St Finish Pace
===== ======================= = === ================== == ======= =====
1 Drew Walton M 14 23:07 7:28
2 Matthew Huffman M 14 23:35 7:37
3 Derek Blunk M 99 24:15 7:50
4 Cole Walton M 12 24:54 8:02
5 Anthony Nicosia M 44 25:30 8:14
6 Scott Walton M 43 26:55 8:41
7 Mike Brode M 31 27:04 8:44
8 Jason Witter M 99 27:42 8:57
9 Dante Pardi M 17 28:22 9:10
10 Sam York M 18 28:56 9:20
11 Todd Ross M 17 29:08 9:24
12 Brandon Baker M 31 29:45 9:36
13 Brandon Woolverton M 33 30:06 9:43
14 Bill Maul M 56 30:06 9:43
15 Luke Furukawa M 13 30:09 9:44
16 David Sears M 70 30:17 9:47
17 Mark Webster M 52 30:20 9:48
18 David Holvey M 54 30:21 9:48
19 Speedy Wilkes M 50 33:30 10:49
20 Ron Ford M 54 33:40 10:52
21 Bill Kandel M 47 33:46 10:54
22 John Gallagher M 64 34:50 11:15
23 Ryan Miker M 40 37:25 12:05
24 Matthew Burns M 27 41:07 13:16
25 Frank Obiaya M 31 43:20 13:59
26 Sean Donovan M 41 51:10 16:31
27 Matthew Petruzzi M 99 53:42 17:20
28 Micheal Eichholzer M 99 54:41 17:39
29 Bryan Paisley M 30 1:05:04 21:00
30 Keith Lanser M 31 1:05:56 21:17

IMPORTANT DETAILS!

Important details for Saturday’s race:

-Packet pickup will be Thurs. & Fri. (4/4 & 4/5) from 3-6pm at the race location, 1832 Akron Peninsula Rd. 44313

-Packets can also be picked up at registration on race day.

-Registration starts at 7am race morning.

-Parking will be next door at Todaro’s Party Center, 1820 Akron Peninsula Rd. 44313

-We have a large heated warehouse where you can wait for the race to begin. We will have hot coffee and hot cider for you to enjoy.

-We plan to take a pre-race photo of all participants from the roof of our building. Time to be announced.

2016 Roof Top Photo

-Both the 5k & 10k courses are USA Track & Field certified courses…even our 1 mile is certified! Click here for certifications.

-Our goal of this event is to raise a ton of money to help others. Please spread the word to anyone you know who might be interested in helping us achieve our goals!

-Any other questions can be directed to michelle@kimberlywaltonfoundation.org

-Thanks and we’ll see everyone Saturday! P.S. The snow will be gone by then!! (Then again, it’s OHIO!!)